Bokap s.r.o. > Aktuality > Firma roku 2011

Firma roku 2011

BOKAP z Dyjákoviček získala třetí místo v soutěži Firma roku Jihomoravského kraje

znojemsko, noviny
Firma BOKAP, s.r.o z Dyjákoviček získala třetí místo v soutěži Firma roku Jihomoravského kraje 2011. V konkurenci 248 firem je to vynikající úspěch této původně rodinné firmy zabývající se výrobou domácí obuvi.

Podnik založil v roce 1992 Miroslav Svoboda. „Dlouhou dobu jsem pracoval v obuvnictví ve firmě Dapo. Jako soukromý podnikatel jsem začínal s opravnou obuvi. Za nějakou dobu končila firma vyrábějící domácí obuv v Hrušovanech u Brna a tak jsem se rozhodl orientovat se tímto směrem,“ popisuje založení firmy Miroslav Svoboda. Původně malá rodinná firma o třech zaměstnancích má dnes třicet tři zaměstnanců a vyrábí přes čtvrt miliónu domácí obuvi ročně.

Od roku 1993 vyrábí BOKAP dětskou domácí obuv podle vlastní konstrukce a má na ni certifikát zdravé obuvi, který zejména rodiče znají jako symbol žirafy, uvedený u obuvi. „Málokdo si dnes uvědomuje, že dítě dnes tráví v domácí obuvi více času, než v obuvi vycházkové. Ve spolupráci se Zlínem a paní doktorkou Šťastnou jsme vyvinuli vlastní latexový klenek, takový půlměsíček, který tvaruje klenbu nohy, tak aby se předcházelo ploché noze u dětí,“ uvádí Svoboda. Certifikát se vydává na dobu tří let, pak se obuv znovu testuje.

Firma získala i ochrannou známku, aby se mohla bránit proti napodobeninám svých výrobků, které se poslední dobou začaly objevovat na našem trhu. BOKAP se však nezabývá pouze dětskou obuví, ale i domácí obuví pro dospělé. „Přišel jsem na to, že populace stárne. Při průzkumu prodeje jsem zjistil, že je zájem i o tradiční domácí přeskovou obuv. Výroba se začala rozvíjet pomalu, zezačátku byl ostych ze strany prodejců.

Velký zájem je především o zimní bačkory. Hodně párů posíláme přímo zákazníkům, kteří si je přímo u nás vyžádají,“ říká Svoboda. Firma měla původně v Dyjakovičkách i podnikovou prodejnu, tu musela bohužel uzavřít, ale certifikovaná dětská obuv z  BOKAPU se dá běžně zakoupit v obchodech s obuví ve Znojmě.